Stuttgart/München – A Bosch és a Siemens között tegnap létrejött megállapodás értelmében a Robert Bosch GmbH felvásárolja a Siemens BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (BSH) vegyesvállalatban birtokolt 50 százalékos tulajdonrészét. A Bosch igazgatótanácsa és felügyelőbizottsága, valamint a Siemens igazgatótanácsa és felügyelőbizottsága már jóváhagyta a tranzakciót. A vételár 3 milliárd euró, de még az ügylet lezárulása előtt mind a Siemens, mind a Bosch további 250 millió eurót kap a BSH-tól.
Az ügylet – amit a trösztellenes hatóságoknak még jóvá kell hagyniuk – várhatóan a 2015 első felében zárul le. A BSH ekkor válik majd a Bosch csoport 100 százalékos tulajdonú leányvállalatává. Emellett a megállapodás értelmében a BSH hosszú távú engedélyt kap arra, hogy a Siemens márkanév alatt gyártson és forgalmazzon háztartási gépeket.
„A BSH hosszú éveken keresztül nagyon sikeres és nyereséges vállalkozás volt. Stratégiai és technológiai szempontból tökéletesen illik a Bosch csoporthoz” – szögezte le Dr. Volkmar Denner, a Robert Bosch GmbH igazgatótanácsának elnöke. A Bosch csoporthoz hasonlóan a BSH is hosszú távú, innovációra alapozott stratégiát folytat, nemzetközileg pozícionált, és elkötelezett a megfelelő társadalmi felelősségvállalás iránt.
„A BSH tulajdonrészünk értékesítése megerősít bennünket abban, hogy a jövőben is nagyon intenzíven az alaptevékenységünkre összpontosítsunk. Az elmúlt néhány évtized során kialakult stabil partnerkapcsolatnak köszönhetően a Bosch és a Siemens munkája eredményeként a BSH a háztartási gépek piacának egyik vezető szereplőjévé nőtte ki magát. Meggyőződésem, hogy a folytonosság és az új távlatok egyesítésével a BSH Bosch általi teljes felvásárlása szilárd és fenntartható szerkezetet biztosít majd a BSH ügyfelei, értékesítési partnerei és munkavállalói számára” – jelentette ki Ralf P. Thomas, a Siemens pénzügyi igazgatója, majd hozzátette, hogy „a Boschsal folytatott tárgyalások végig az együttműködés és a kölcsönös bizalom jegyében zajlottak”.
A Bosch és a Siemens 1967-ben a BSH nevű vegyesvállalat létrehozásával egyesítette erőit a háztartási gépek gyártása terén. Azóta a BSH az egyik legnagyobb európai és nemzetközi háztartásigép-gyártóvá vált – 2013-ban mintegy 10,5 milliárd euró árbevétele és világszerte mintegy 50 ezer alkalmazottja volt. A BSH termékportfóliója számos háztartási berendezést foglal magában a tűzhelyektől, a sütőktől és a szagelszívóktól kezdve a mosogatógépeken, mosógépeken, ruhaszárítókon és kombinált hűtő- és fagyasztószekrényeken át az olyan kisebb eszközökig, mint a porszívók, kávéfőzők, vízforralók, vasalók és hajszárítók.
„A BSH remekül illeszkedik az életre tervezett technológián alapuló stratégiai alapelvünkhöz” – mondta Denner. Termékeivel és szolgáltatásaival a háztartásigép-gyártó célja az intelligens technológiák, a magasfokú kényelem és a felhasználóbarát tulajdonságok egyesítése annak érdekében, hogy megkönnyítse és élvezhetőbbé tegye az emberek életét szerte a világon, miközben rendkívül hatékony eszközök segítségével óvja a természeti erőforrásokat.
Technológiai szempontból több lehetőség is van a Bosch és a BSH közötti intenzív együttműködésre az internetes termékek és szolgáltatások jövőorientált területén. „Az intelligens otthon koncepciók keretén belül a háztartási gépek használata során a jövőben még jobban erősíthető a hatékony energiafelhasználás és a felhasználóbarát jelleg” – emelte ki Uwe Raschke, a Robert Bosch GmbH igazgatótanácsának tagja, aki a fogyasztási cikkek szektorért felel, amelyhez pillanatnyilag a BHS is tartozik. Egyenlő arányban birtokolt vegyesvállalatként a BSH jelenleg nem konszolidált, nettó árbevétele időarányos alapon szerepel a pénzügyi adatokban.
„Azzal, hogy a Bosch felvásárolja a BSH összes tulajdonrészét, a vállalatnak stabil tulajdonosa lesz a jövőben – olyan tulajdonos, amely hosszú távra tervez és amely támogatja további stratégiai fejlődésünket” – hangsúlyozta Dr. Karsten Ottenberg, a BSH elnök-vezérigazgatója. A BSH növelni fogja a K+F és a márkái terén végzett beruházásokat, hogy 2025-ig megduplázza a bevételt. „A Siemens vállalattal több mint 45 éven át folytatott jó partnerséget követően a Bosch ezzel a felvásárlással hosszú távú lehetőséget biztosít a BSH munkavállalói számára” – közölte Raschke.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch bemutatása:
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. 2013-ban megközelítőleg 281 000 munkatárssal 46,1 milliárd euró árbevételt ért el. (Megjegyzés: a számviteli szabályozás változásai miatt a 2013. évi számadatok csak részben összevethetőek a 2012. évi számokkal). Négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a gépjárműtechnika, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 50 országban működő több mint 360 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch körülbelül 150 országban van jelen. Ez az egész világra kiterjedő fejlesztési, gyártási és értékesítési hálózat a további növekedés alapfeltétele. A Bosch 2013-ban mintegy 4,5 milliárd eurót fordított kutatás és fejlesztésre és világszerte mintegy 5000 szabadalmi kérelmet nyújtott be. Ez naponta átlagosan 20 szabadalmat jelent. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai innovatív és hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti.
A vállalatot 1886-ban Robert Bosch (1861-1942) „Finommechanikai és Elektrotechnikai Műhelyként” alapította Stuttgartban. A Robert Bosch GmbH tulajdonosi szerkezete szavatolja a Bosch csoport vállalati önállóságát. Ez lehetővé teszi a vállalat számára jelentős, a jövő biztosítása érdekében történő befektetések megvalósítását. A Robert Bosch GmbH üzletrészeinek 92%-a a Robert Bosch Stiftung GmbH közhasznú alapítvány tulajdonában van. A szavazati jogok többsége a Robert Bosch Industrietreuhand KG-é, amely a vállalati társasági jogokat is gyakorolja. A maradék üzletrészek a Bosch családnál és a Robert Bosch GmbH-nál vannak.
További információkért látogasson el a www.bosch.hu oldalra.
A Siemens bemutatása:
Az ipar, energia és egészségügy szektorban működő Siemens AG (Berlin és München) az elektrotechnika és elektronika egyik globális erőközpontja, amely infrastrukturális megoldásokkal is szolgál, elsősorban nagyvárosok és nagyvárosi agglomerációk számára. A Siemens neve több mint 165 éve egyenértékű a technológiai kiválósággal, innovációval, minőséggel, megbízhatósággal és nemzetköziséggel. A vállalat a környezetbarát technológiák egyik legnagyobb szállítója a világon. Teljes bevételének mintegy 43 százaléka származik „zöld” termékekből és megoldásokból. A 2013. szeptember 30-án zárult pénzügyi évben összes árbevétele 74,4 milliárd euró, adózás utáni eredménye pedig 4,2 milliárd euró volt. 2013. szeptember végén a Siemens mintegy 362 ezer főt foglalkoztatott világszerte. További információk itt találhatók: www.siemens.com.
A jelen dokumentumban szereplő, előretekintő jellegű kijelentések cégünk jövőbeni tevékenységeihez és pénzügyi teljesítményéhez, illetve a Siemens céget érintő jövőbeni eseményekhez vagy fejleményekhez kapcsolódnak. Ezen kijelentések leírása a „vár”, „előre jelez”, „számít rá”, „szándékozik”, „tervez”, „hisz”, „törekszik”, „előirányoz”, „fog”, „tervbe vesz” vagy más, hasonló jelentésű szavakkal történhet. Emellett más jelentésekben, előterjesztésekben, részvényeseknek biztosított anyagokban és sajtóközleményekben is alkalmazhatunk előretekintő kijelentéseket. Ezen túlmenően képviselőink időről időre szóban is tehetnek előretekintő kijelentéseket. Mivel ezek a kijelentések a Siemens vezetőségének jelenlegi várakozásain és bizonyos feltételezésein alapulnak, ezért némi kockázatot és bizonytalanságok rejtenek magukban. Számos – a Siemens ellenőrzésén kívül eső – tényező befolyásolja a Siemens tevékenységeit, teljesítményét, üzleti stratégiáját és eredményeit, aminek következtében a Siemens tényleges eredményei vagy teljesítménye lényegesen eltérhet azon eredményektől vagy teljesítménytől, amelyek az ilyen előretekintő kijelentésekben kifejezetten vagy hallgatólagosan szerepelnek, illetve amelyek a korábbi tendenciák alapján várhatóak. Ilyen tényezők lehetnek többek között azok, amelyeket legutóbbi éves beszámolónk 3. pont: Lényeges információk – Kockázati tényezők című része tartalmaz az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez a 20-F jelű űrlapon benyújtva, amelyeket a német kereskedelmi kódex szerint elkészített legutóbbi éves beszámolónk kockázatokról szóló fejezete tartalmaz, illetve amelyeket a legutóbbi évközi beszámolónk kockázatokról és lehetőségekről szóló fejezete tartalmaz. A Siemens céget befolyásoló kockázatokról és bizonytalanságokról további információk szerepelnek a legutóbbi éves és évközi beszámolóinkban, valamint legutóbbi eredményközleményünkben, amelyek megtalálhatók a Siemens weboldalán (www.siemens.com), valamint a 20-F jelű űrlapon benyújtott legutóbbi éves beszámolónkban és az ÉTF részére benyújtott egyéb anyagainkban, amelyek megtalálhatók a Siemens weboldalán (www.siemens.com) és az ÉTF weboldalán (www.sec.gov). Ha egy vagy többi ilyen kockázat vagy bizonytalanság megvalósulna, vagy az alapként szolgáló feltételezések hibásnak bizonyulnának, akkor a Siemens eredményei és teljesítménye lényegesen eltérhetnek az eredetileg várt, előre jelzett, szándékolt, tervezett, hitt, vélt, becsült vagy tervbe vett előretekintő kijelentésekben foglalt eredményektől és teljesítménytől. A Siemens nem kíván és nem is fog semmilyen kötelezettséget vállalni arra vonatkozóan, hogy az elvárásokhoz viszonyított eltérések alapján frissítse vagy módosítsa az említett előretekintő kijelentéseket.