Stuttgart, Németország – 2016. november 9-én a Bosch elnyerte az Association Supply Chain Management, Procurement and Logistics (BME) (Beszállítói lánc menedzsment, beszerzés és logisztikai szervezet) Innovációs díját. Az elismeréssel a szervezet a technológiák és szolgáltatások szállítójának indirekt beszerzés átszervezése terén nyújtott kiemelkedő teljesítményét részesítette elismerésben. Az indirekt beszerzés szervezeti egység minden, a termékekben nem közvetlenül felhasznált szolgáltatás, tárgyi eszköz és anyag beszerzéséért felelős. A bizottság szerint a globálisan bevezetett koncepció részeként a Bosch jövőbeli sikerpályára helyzete az indirekt beszerzést. 2011 óta a Bosch számos beszerzési folyamatot szabványosított, illetve megszigorította az anyagbeszerzésre vonatkozó előírásokat. Jörg Mimmel, a Robert Bosch GmbH központi beszerzési és logisztikai részlegének indirekt beszerzésért felelős ügyvezető alelnöke elmondta: “A különböző anyagkategóriákon alapuló globális orientációjú agilis beszerzési szervezetté való fejlődésünk az üzleti sikerünk fontos tényezője, amely jelentős mértékben hozzájárul a Bosch versenyképességéhez és innovatív szemléletéhez. A rendelési folyamataink magasabb szintű automatizálásának köszönhetően képesek vagyunk gyorsabban és hatékonyabban reagálni. Költségvetési hatékonyságunkat – más szavakkal a megtakarítás függő költségvetésünket – több mint 30 százalékkal javítottuk.”
Az agilis beszerzési szervezet globális telephelyi csoportokkal működik
Az átszervezés kapcsán a Bosch sikeresen strukturálta globális anyag kategóriáit, valamint beszállítói stratégiáját oly módon, hogy ezzel megduplázta centralizációs rátáját. A rendelési és beszerzési folyamatok összevonásra és szabványosításra kerültek, valamint felgyorsultak. Mimmel elmagyarázta: “ a szabványos rendelések arányát tükröző katalógus rátánkat kevesebb mint 20 százalékról mintegy 50 százalékra növeltük.” Az agilitás és regionális jelenlét megtartása mellett a globálisan egységes szabványok létrehozása érdekében a Bosch a világszerte található 230 beszerzési osztályt szervezetileg központosította. Az indirekt beszerzés területén dolgozó mintegy 1100 munkavállaló mostantól központi irányítás alapján dolgozik. “Hosszútávon a Bosch telephelyek számára egy regionális beszerzési egységekkel, valamint az anyagkategóriák központi irányításával rendelkező globális mátrix szervezet biztosítja világszerte az optimális ellátási rendszert.”
A Beszerzés 4.0 sikeréhez elengedhetetlen a konzisztens IT infrastruktúra
A Bosch jövőbeli értékesítési sikerének egyik alapköve az internethez kapcsolt termékek, illetve internet-alapú szolgáltatások. A hálózatba kapcsoltság a teljes értékláncot felöleli. Mimmel úgy gondolja, hogy a Beszerzés 4.0 sikerének kritikus tényezői a konzisztens IT megoldások. Egy intelligens beszerzési rendszer segítségével például a felhasználók sokkal gyorsabban hozzáférhetnek a termékkategóriák skálájához. Egy teljesen automatizált beszerzési folyamat létrehozása érdekében a Bosch integrálta a központi pénzügyi számvitelt is. Ez lehetővé teszi, hogy a teljes folyamat – a rendeléstől a számla kifizetésig – elektronikusan modellezhető legyen. Ennek eredményeképp a vállalat pontosabban előre tudja majd jelezni a követelményeket és egyben hatékonyabban tud együttműködni a beszállítókkal.
Az indirekt beszerzés globális hatása
2015-ben a Bosch indirekt beszerzése 7,5 milliárd euró beszerzési mennyiséget, és 13 részlegén mintegy három millió rendelést dolgozott fel, amely világszerte 280 gyártóhelyet, valamint több ezer fejlesztési és értékesítési központot foglal magában.
BME Innovációs Díj
A BME Innovációs Díjat 1986 óta minden évben az Association Supply Chain Management, Procurement and Logistics (BME) (Beszállítói lánc menedzsment, beszerzés és logisztikai szervezet) adja át, amely olyan innovatív és fenntartható eredményeket és koncepciókat részesít elismerésben, melyek hosszú távon fejlesztik a beszerzés és logisztika hatékonyságát, és ezzel javítják a vállalat eredményeit.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte megközelítőleg 375 000 munkatársat foglalkoztat (2015. december 31-én) és 70,6 milliárd euró árbevételt ért el 2015-ben. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata mintegy 150 országot fed le. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch 55 800 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén világszerte 118 telephelyen. A Bosch csoport stratégiai célja innovatív megoldások létrehozása a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti.
A vállalatot 1886-ban Robert Bosch (1861-1942) „Finommechanikai és Elektrotechnikai Műhelyként” alapította Stuttgartban. A Robert Bosch GmbH tulajdonosi szerkezete szavatolja a Bosch csoport vállalati önállóságát. Ez lehetővé teszi a vállalat számára jelentős, a jövő biztosítása érdekében történő befektetések megvalósítását. A Robert Bosch GmbH üzletrészeinek 92 százaléka a Robert Bosch Stiftung GmbH közhasznú alapítvány tulajdonában van. A szavazati jogok többsége a Robert Bosch Industrietreuhand KG-é, amely a vállalati társasági jogokat is gyakorolja. A maradék üzletrészek a Bosch családnál és a Robert Bosch GmbH-nál vannak.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu