Budapest – Ötödik alkalommal lett a legvonzóbb munkahely gyártói kategóriában a magyarországi Bosch Csoport. Összesítettben pedig dobogós helyen szerepel a vállalat. A PwC Magyarország online kutatásában a 16-28 év közötti diákok, hallgatók és fiatal munkavállalók munkaerőpiaci-preferenciáit, és a számukra legvonzóbb munkáltatói márkákat mérte fel Magyarországon. Az eredmények alapján összesen tíz iparági kategóriában és egy összesített kategóriában osztották ki 2021 Legvonzóbb Munkahelye Díjakat. „Nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy immáron ötödik alkalommal választották a fiatalok a legvonzóbb munkahelyek közé Magyarországon a Bosch csoportot. Fontos visszajelzés, hogy azok a törekvések, amelyeket végzünk valóban fontosak a jövő munkavállalói számára is” – mondta Somogyi András, a Bosch csoport humán erőforrásért felelős alelnöke Magyarországon és az Adria régióban.
A PwC Magyarország az idei munkaerőpiaci-preferencia kutatásában a 16 évnél idősebb diákokat, hallgatókat és munkavállalókat kérdezte meg online felmérése keretében, hogy milyen tényezők és juttatások meghatározóak számukra, milyen elvárásokat fogalmaznak meg a munkaadókkal szemben, valamint melyek azok a hazai munkáltatói márkák, melyek a leginkább vonzóak számukra. Az előző évekhez képest újdonság, hogy a TOP10 preferencia közé bekerült az otthoni munkavégzés lehetősége is, a 28 év felettiek körében pedig a távmunka a negyedik legfontosabb munkaválasztási szemponttá lépett elő. A kutatás szerint emellett tovább nőtt a vállalati kultúra szerepe, amely a munkavállalói élmény mellett a sikeres és vonzó munkáltatói márka kulcsa is.
„A Bosch globális törekvéseinek helyi megtestesüléseként tavaly jött létre az a munkacsoport a vállalat budapesti telephelyén, melynek feladata a járvány utáni új munkamódszerek kialakítása volt. Ennek eredménye, hogy egy sokkal szélesebb spektrumú fejlődésre koncentrálunk, ahol a fizikai- és az informatikai környezet, valamint a vállalati kultúra átalakulása áll a középpontban” – hangsúlyozta Somogyi András. A vállalat az irodai munkát végzők körében a tevékenységalapú munkakörülményekre fókuszál, de továbbra is előnyben részesítik például a különböző formában megvalósuló, nem fix helyhez kötött munkavégzést, illetve a rugalmas munkaidőbeosztást.
„A távmunka növekvő szerepe miatt még nagyobb hangsúlyt helyezünk a kommunikációra, mások megértésére és meghallgatására. Hiszen a különböző vélemények megértése és a kooperáció hatékonyabb megoldásokhoz vezet. Emellett a Boschnál különböző programokkal támogatjuk a kollégák szakmai fejlődését mind a szakmai kompetenciákat, mind a készségfejlesztést illetően” – tette hozzá Somogyi András.
A Bosch csoport nyolc önálló vállalat szoros stratégiai együttműködéseként Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója, több mint 15 ezer munkavállalót foglalkoztat. A 2020-as pénzügyi évben 1497 milliárd forint teljes nettó árbevételt ért el, ebből a magyar piacra való csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele 238 milliárd forint volt.
Gyártási tevékenysége mellett a Bosch jelentős kutatás-fejlesztési tevékenységet is végez Magyarországon. A vállalat Budapesti Fejlesztési Központja 3000 mérnökével Németország után Európa legnagyobb Bosch K+F központja, ahol a jövő autóipari technológiáinak kifejlesztésén dolgoznak. A vállalat jelenleg is aktívan bővíti a fejlesztőmérnökeinek számát Magyarországon.
Varga Zita Hella
Telefon: +36 70 667-6374
A Bosch termékeivel 1898 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára jelentős cégcsoport lett. Hazánkban a Bosch csoport nyolc önálló vállalat szoros stratégiai együttműködéseként Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója. A 2020-as pénzügyi évben 1497 milliárd forint teljes nettó árbevételt ért el, ebből a magyar piacra való csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele 238 milliárd forint volt. A magyarországi Bosch csoport több mint 15 500 munkatársat foglalkoztat (2020. december 31-én). Az egyes gyártó, kereskedelmi és fejlesztési egységekhez tartozó kereskedői és szervizhálózat a teljes országot lefedi.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte mintegy 395 000 munkatársat foglalkoztat (2020. december 31-én) és 71,5 milliárd euró árbevételt ért el 2020-ban. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. Vezető IoT-vállalatként a Bosch innovatív megoldásokat kínál az intelligens otthonokhoz, az ipar 4.0-hoz és a hálózatba kapcsolt mobilitáshoz. A Bosch fenntartható, biztonságos és izgalmas mobilitási megoldásokat nyújt partnereinek. Szakértelmét a szenzortechnológia, valamint a szoftverek és szolgáltatások területén, továbbá saját IoT-felhőjében hasznosítva kínál ügyfelei számára hálózatba kapcsolt, cross-domain megoldásokat egyetlen forrásból. A Bosch csoport stratégiai célja, hogy megkönnyítse a hálózatba kapcsoltságot olyan termékekkel és megoldásokkal, amelyek mesterséges intelligenciát (MI) használnak, vagy annak segítségével fejlesztettek, gyártottak. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A Bosch csoport világszerte több mint 400 telephelye 2020 első negyedéve óta karbonsemleges. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch világszerte 129 telephelyen 73 000 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén, többek között 34 000 szoftvermérnököt.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, http://www.twitter.com/BoschPress.