Berlin/Stuttgart – Saját felhőt indít a Bosch internetalapú szolgáltatásai számára. A Bosch IoT-felhőben (Internet of Things, azaz internetes termékek) a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója különböző alkalmazásokat futtat majd a hálózatba kapcsolt mobilitás, a hálózatba kapcsolt ipar és a hálózatba kapcsolt épületek témakörökben. A felhőszolgáltatás első fizikai helyszíne Németország. „Mostantól a hálózatba kapcsolt világ minden aduját a kezünkben tartjuk. A Bosch IoT-felhője a szoftveres kompetenciánk jelentette kirakós utolsó darabja. Így teljes körű szolgáltatóvá léptünk elő a hálózatba kapcsolás és az internetes termékek területén” – mondta Dr. Volkmar Denner, a Bosch igazgatótanácsának elnöke szerdán a Bosch ConnectedWorld IoT-konferencián Berlinben. A Bosch az egyetlen vállalat a világon, amely az internetes termékek mindhárom szintjén aktív. A Bosch csoport olyan kulcstechnikákat kínál, mint a hálózatba kapcsoláshoz szükséges érzékelők és szoftverek, és egyúttal ezekre épülő új szolgáltatásokat is fejleszt. „A hálózatba kapcsolt megoldások sikerének fontos feltétele a skálázhatóság. Az üzleti modelleknek, szükség esetén, nagy sebességgel kell tudniuk nőni. A Bosch IoT-felhővel a Bosch immár rendelkezik a megfelelő infrastruktúrával. A Bosch internetes termékek számára létrehozott felhője fontos mérföldkő a Bosch számára” – magyarázta Denner, aki a Bosch igazgatótanácsában a kutatás és fejlesztés területért is felel. A Bosch IoT-felhő műszaki infrastruktúrából, valamint platform- és szolgáltatásajánlatokból áll. Kezdetben a Bosch IoT-felhőt a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója saját megoldásaihoz használja. Később, 2017-től szolgáltatásként más vállalatok számára is elérhetővé válik.
Németország, mint felhőtelephely
Denner kihangsúlyozta, hogy tudatosan döntöttek a felhőszolgáltatás fizikai helyszíneként Németország mellett. „Számos vállalat és felhasználó a felhőalapú technikák és a hálózatba kapcsolt megoldások használatával szembeni akadálynak a biztonsági aggodalmakat tartja. A Bosch IoT-felhőnk a megoldás erre.” A Bosch az internetes termékeket szolgáló felhőjét egy saját, Stuttgart melletti szerverközpontban üzemelteti. Denner a következőket fűzte ehhez: „A felhasználók szeretnék megtudni, hogy az adataikat védetten, biztonságosan tárolják-e. Ügyfeleinknek éppen ezért a biztonság terén mindig a legújabb megoldásokat kínáljuk.” Ennek a jogi alapját alapvetően a német, illetve az európai adatvédelmi előírások jelentik. „Németország, mint telephely versenyelőnyt jelent a Bosch IoT-felhője számára. Felhőnk pedig versenyelőnyt jelent Németország, mint innovációs központ számára” – folytatta Denner.
A hálózatba kapcsolt világ agya: a Bosch IoT Suite
A Bosch internetes termékekhez kínált felhőjének központi szoftvere a vállalat saját fejlesztésű Bosch IoT Suite platformja. Ez azonosítja az internetkapcsolatra képes tárgyakat, levezényli az adatcserét és lehetővé tesz számos szolgáltatást és üzleti modellt. A nagyadat-menedzsment segítségével nagy mennyiségű adat is elemezhető. „A Bosch IoT Suite a hálózatba kapcsolt világ agya. Az eszközök, felhasználók és vállalatok hálózatba kapcsolásához szükséges összes szükséges funkciót nyújtja” – magyarázta Denner. A Bosch IoT Suite szoftverplatformmal meghatározhatók az automatizált döntéshozatalhoz szükséges szabályok – például arra, hogy mikor kell jelenteni a berendezések kopását és elhasználódását a preventív karbantartás érdekében. Már ma is számos Bosch megoldás és projekt épül erre a platformra, több mint ötmillió berendezés és gép hálózatba kapcsolásáról gondoskodik a Bosch IoT Suite.
Bosch-kompetencia az internetes termékek területén a hálózatba kapcsolt világért
A konferencia mintegy 800 résztvevője előtt Denner kihangsúlyozta, hogy a digitális átalakulást nem szabad fenyegetésként felfogni. „A digitalizáció és az egyre növekvő hálózatba kapcsoltság hatalmas lehetőséget jelent számunkra.” Éppen az erős ipari háttérrel rendelkező, kiemelkedő hardveres kompetenciával rendelkező vállalatoknak kínál perspektívát, hiszen a saját hagyományos területeik mellett teljesen új üzletágak felé nyithatnak. „Igen lényeges feltétele ennek a saját szoftveres és IT-szakértelem. A Bosch évek óta tudatosan építi e területeket.”
Számtalan lehetőség és üzleti modell
A vállalat már számos terméket és megoldást indított a hálózatba kapcsolt világ számára. Az okos otthonok vezérlésére szolgáló Bosch Smart Home-System segítségével a lakók például távolról is lekérdezhetik az otthoni hőmérsékletet, és igény esetén akár szabályozhatják is azt. Szintén a Bosch IoT-felhőben fut a fűtésszerelőknek szánt megoldás: ezzel távolról hozzáférhetnek az engedélyezett Bosch fűtőberendezésekhez, így üzemzavar esetén információt nyerhetnek a hiba okáról. Ennek köszönhetően a megfelelő alkatrészt már az első – és így egyetlen – kiszállás során magukkal vihetik. Az ügyfél egyértelmű előnye ebből a kisebb javítási költség.
A Bosch IoT-felhő spárgaföldek érzékelőinek adatait is feldolgozza. A földművesek a talaj hőmérsékletének pontos ismeretében a betakarítást és a termény mennyiségét is optimalizálhatják. A stuttgarti városi gyorsvasút-hálózat mentén található szabad parkolj-és-utazz (P+R) parkolóhelyek térképe is a Bosch IoT-felhőben jön létre. Szenzorok ismerik fel, hogy mely parkolóhelyek szabadok, majd elküldik ezt az információt a Bosch internetes termékeket kiszolgáló felhőjébe. Így születik ott a mindig aktuális térkép, amelyet a felhasználók okostelefonjára továbbítanak. Egy másik példa a teherautó-vezetőknek szánt parkolóhely-előjegyző szolgáltatás. Amikor a sofőr parkolóhelyet keres a kötelező pihenője előtt, akkor a járműve elküldi a Bosch IoT-felhőbe a pozícióadatokat. Ez automatikusan foglal egy közeli parkolóhelyet, és jelzi azt a vezetőnek. „Ezek a példák is mutatják: az internetes termékek témakörében a sikeres üzleti modellek alapvető feltételei az intelligens hálózatba kapcsolt eszközök, amelyeket a Bosch IoT-felhő által nyújtott szolgáltatások egészítenek ki. A hálózatba kapcsolt megoldások javítják az emberek életminőségét és kímélik a természeti erőforrásokat” – mondta Denner.
Háttérinformáció
Felhőalapú számítástechnika
A felhőalapú számítástechnika esetében az adatok tárolása és a programok futtatása már nem az otthoni vagy vállalati számítógépen történik, hanem egy szerverközpontban. Ennek a felhőnek az üzemeltetője gondoskodik a biztonságról és az üzemeltetésről, az igényelt kapacitás rendelkezésére állásáról, a szükséges programokról, az adatbiztonságról és a biztonsági mentésekről. Az ügyfelet tehermentesíti a sok időigényes és költséges feladat átvételével. A felhőalapú megoldások és platformok képezik az alkalmazások egyszerű és gyors skálázhatóságának alapját.
Bosch ConnectedWorld – megvalósítási és szakmai konferencia
A Bosch ConnectedWorld az internetes termékek témakörében évente megrendezett szakmai találkozó. Idén Berlinben mintegy 800 szakértő cserél eszmét és tapasztalatot az aktuális alkalmazási területekről és az új üzleti modellekről. A konferencia sikeres példákon keresztül mutatja be, hogy az internetes termékek miként váltak elképzelésből valósággá.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch 1899 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára jelentős vállalatcsoport, Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója lett. A 2014-es üzleti évben a hazánkban 9 leányvállalattal rendelkező Bosch csoport teljes forgalma 825 milliárd forint, magyarországi forgalma – amelybe nem tartoznak bele a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységek – 183 milliárd forint volt. A magyarországi Bosch csoport 2015. április 1-jén 10 500 munkatársat foglalkoztatott. Az egyes gyártó, kereskedelmi és fejlesztési egységekhez tartozó kereskedői és szervizhálózat a teljes országot lefedi.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte megközelítőleg 375 000 munkatársat foglalkoztat (2015. december 31-én). Az előzetes adatok alapján több mint 70 milliárd euró árbevételt ért el 2015-ben. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Ha értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítjuk, a Bosch körülbelül 150 országban van jelen. Ez az egész világra kiterjedő fejlesztési, gyártási és értékesítési hálózat a további növekedés alapfeltétele. A Bosch 2015-ben világszerte mintegy 5400 szabadalmi kérelmet nyújtott be. A Bosch csoport stratégiai célja innovatív megoldások létrehozása a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu